Güçlendirme mi Yıkıp Yeniden Yapmak mı?

Güncelleme tarihi: 30 Kas 2020

Son yıllarda meydana gelen deprem hasarları sonrasında hep "güçlendirme sağlıklı olmaz, yıkıp yeniden yapalım bu binayı" şeklinde cümleleri sıklıkla duyar olduk. Akademik yaşantısını güçlendirme üzerine geçirmiş bir inşaat mühendisi olarak cevabım şudur: Güçlendirecekseniz bu işi kime yaptıracaksınız, Yıkıp yeniden yapacaksanız hangi müteahhit üstlenecek bu işi. Çünkü güçlendirmeyi de yeni binayı da yetkin olmayan piyasanın kurtlarına yaptırırsanız sonuç aynı ve hüsran olacak. Maalesef ülkemizde her mühendis her türlü projeyi çizebiliyor, her isteyen de müteahhit olabiliyor. Mimar-Mühendis odaları senelerdir bu konuya bir çözüm önerisini siyaset kurumunun önüne koyamadı. Çünkü oralarda da köşe başlarını tutanların kendi konfor alanları oluşmuş durumda. Bu sebeple, mühendisin de müteahhidin de iyisini ve yetkinini bulmak size ve daha çok şansınıza kalıyor maalesef. Bu hali su götürecek konuyu bırakıp başlıktaki soruya gelelim.
Güçlendirme Gerçekten İşe Yarıyor Mu?


1950'lerden bu yana başlayan benim de 20 yıldır yaptığım deneysel çalışmalar kesinlikle güçlendirmenin binanın deprem dayanımını artırdığını gösteriyor. Ancak, son yıllarda klasik perde duvarla güçlendirme yöntemine alternatif gibi sunulan kompozit malzemelerle kolon-kiriş güçlendirme gibi yöntemler pek çok durumda tek başına yeterli olmadığı halde adeta bir mucize gibi pazarlanmakta. Depreme dayanıksız sistemi olan binalarda bu tür lokal eleman sargılamalar ancak ayağı kırık birisinin ayağına yara bandı yapıştırmaya benzer. Güçlendirme işini malzeme satıcısı veya uygulamacısı ile konuşursanız gideceğiniz yolun sonu büyük ihtimalle felaket olacaktır. Çünkü gereksiz ve faydasız bir güçlendirme ile cebinizden ciddi bir para çıkarken, binanızdaki güçlendirme de faydasız olabilecektir. Halbuki, binanızdaki beton dayanımı çok kötü değilse, iyi bir proje ile yeniden yapım maliyetinin %35-30'u kadar bir maliyetle güçlendirme yapılabilmesi pek çok durumda mümkündür.


Yeniden Yapsak Daha İyi Olmaz mı?

Elbette ki iyi olur, daha güzel ve mimari açıdan daha iyi bir taşıyıcı sisteme sahip olabilirsiniz. Diğer taraftan hem yeni gelişen akıllı ev vb. teknolojileri daha kolay şekilde binanıza adapte etmeniz de mümkün olur. Ancak, yıkılan binaların yerine aynı imar haklarının korunabileceği oldukça şüphelidir. Daireleriniz küçülürken ciddi bir borç yükünün altına da girmiş olacaksınız. Bunlar ekonomik kaygılar sadece. Bu kaygılardan da öte her bina yıkıntısı ayrı bir çevresel afettir. Yıkılan binalarımızın molozları şehrin bir başka köşesinde bambaşka yıkıma sebep olmaktadır.


Sonuç olarak, bunların tümünü birlikte değerlendirdiğimizde beton kalitesi çok kötü olmayıp taşıyıcı sistem ve zemin kaynaklı kusurları olan binaların güçlendirilmesi, beton kalitesi aşırı derecede kötü olan binaların yıkılarak yenilenmesi en akılcı ve en ekonomik çözüm gibi görülmektedir. Tabi ki kararı bina sahipleri vicdanlarıyla ve gelecek nesilleri de düşünerek vereceklerdir, vermelilerdir.

48 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör