Karbon Fiber ile Bina Güçlendirmesi Olur Mu?

Karbon fiber malzemeler son yıllarda sıklıkla kullanılmaya başlayan nanoteknoloji ürünü güçlendirme malzemelerinden birisidir. 1950'li yıllarda başlayan deprem güçlendirme araştırmaları son 15 yıllık süreçte nanoteknoloji ürünü karbon elyaf malzemelere yoğunlaştı. Uygulamanın hem kolay hem de yapının mimari fonksiyonlarını çok az etkilemesi en önemli tercih nedenleri arasında. Peki karbon elyaf malzemeler binaların dayanımını nasıl artırabiliyor? Her zaman işe yarıyor mu? Hangi durumlarda kullanılmalı? hangi durumlarda kullanılmamalı? Bütün bu soruların cevabı yazımızda.
Karbon Fiber Güçlendirme Her Derde Deva Mı?

Öncelikle her ilacın her hastalığa iyi gelmediği gibi karbon elyaf ile güçlendirme de her binada faydalı olmayabilir. Malzemenin üst düzey ve pahalı bir malzeme olması sebebiyle, kaliteli ve bilinçli bir mühendislik uygulaması kesinlikle bir zorunluluk. Malzemenin mühendislik hizmeti olmadan usta marifetiyle kullanılması pek çok durumda yanlış uygulamalara sebep olabiliyor. Bu şekilde, büyük paraları hiçbir işe yaramayacak bir karbon elyaf güçlendirmesi için harcamak mümkün.


Karbon Fiber Güçlendirme Ne Zaman İşe Yarar?

Binanızın genel taşıyıcı sistemi düzenli olmakla beraber, bazı elemanlarda lokal yetersizliklerin bulunması halinde bu kusurların giderilmesi için kullanılabilir. Bu durumları örneklemek gerekirse; kirişlerin kesme dayanımının yetersiz olması, kolonlarda düşey yükün fazla olması gibi eleman bazlı hasara neden olan durumlarda karbon elyaflar ile başarılı ve ekonomik çözümler elde edilebilir.
Hangi Durumlarda Kullanılmamalı?

Kaebon elyafların kirişlerde kullanımı ciddi bir mühendislik çalışması gerektirir. Çünkü, kirişin sadece moment kapasitesini artıran uygulamalar sonucunda kuvvetli kiriş-zayıf kolon durumu ortaya çıkabilir ve bir depremde kirişler yerine kolonlar hasar görerek binanın göçmesine sebep olabilir. Benzer şekilde, sadece moment kapasitesini artıran kolon veya kiriş güçlendirmesi sonucu da gevrek kolon-kiriş hasarları ortaya çıkabilir ve binalarda ani göçmeler ortaya çıkabilir. Yani oldukça kaliteli bir malzeme olmasına rağmen hesapsız usta işi uygulamalar sonucunda binalarınıza yaptığınız güçlendirmeler, faydadan çok zarara neden olabilir.


Karbon Elyaf Güçlendirme Nasıl Yapılmalı

Binanızın deprem performans analizleri yapılmadan ve yetersizlikler belirlenmeden kesinlikle güçlendirme yapılmamalıdır. Aksi durum amacınızın tam aksine binanıza zarar vermenize yol açabilir. Bu sebeple, ister karbon elyaf ile ister klasik güçlendirme yöntemleri ile binanızı güçlendirin, ilk yapmanız gereken kesinlikle binanızın deprem performans analizini yaptırmak ve gerekli ise güçlendirme projesini hazırlatmak olmalıdır. Projesiz güçlendirmenin daha büyük riskler ortaya çıkarabileceğini unutmayın.

42 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör