Kirişleri Güçlendirmeden Önce Bir Daha Düşünün

İzmir Depreminin ardından pek çok binada değişik boyutlarda hasarlar meydana geldi. Pek çok insanımız da bu çatlakların altında veya yanında uyumaktan tedirginler ve güçlendirme arayışlarına girdiler. İnşaat Mühendisi ve akademisyen olarak meslek hayatımın hemen tamamını güçlendirme konusunda harcadım. Pek çok tanıdığım veya tanımadığım insandan kirişlerinin güçlendirilmesi için talepler alıyorum. Eminim ki en az 10 katı insan da bunu başkalarından talep etmekte.


Şimdi İzmir depremi sonrası çekilen aşağıdaki resme bakalım Ne görüyoruz? ne görmüyoruz bu resimde?


Gördüğümüz ilk şey tabi ki göçen bir bina. Benim dikkat çekmek istediğimse, sapasağlam kirişlere karşın adeta ortadan buharlaşmış kolonlar. Üst yapıyı oluşturan temelde üç unsur vardır: Kolonlar, kirişler ve bunların birleşimleri. Bu üçünden en zayıf olanı hasar görür, biz buna deprem mühendisliğinde zincir kuralı deriz. Birbirine bağlı zincir halkalarından en zayıfının kopmasına benzeterek. Kolonlar veya birleşimler hasar görürse bina göçer, kolon hasarının tipik bir örneği yukarıdaki resimde. Bu hasar türü kuvvetli kiriş-zayıf kolon olarak bilinir en ölümcül hasar türlerinden birisidir.


Peki birleşim hasarı nasıl oluyor derseniz, ona da Van Depreminden bir örnek verdim aşağıda. Gördüğünüz gibi ölümcüllükte kolon hasarından geri kalır yanı yok. Sanırım bu iki resimdeki binanın da altında kalmayı hiç kimse istemez.

Gelelim konumuza, kiriş güçlendirmek isteyen sevgili arkadaşlar, binanızda kirişleriniz çatladıysa halinize şükredin lütfen. O kiriş çok kuvvetli olsa da çatlamasaydı, kolon veya birleşimler hasar görmüş olsaydı ne olurdu bir düşünün! Evet, binanız yukarıdaki resimlerdeki binalar gibi göçebilirdi. Güçlendirme hesap kitap işidir, kafanıza göre yapamazsınız. Bir kirişi güçlendirerek de binanızı olduğundan daha zayıf ve depreme daha dayanıksız hale getirebilirsiniz.

Elbette ki kirişler de güçlendirilebilir ve bazen güçlendirilmelidir, ancak buna karar verecek olan kişi siz veya bir inşaat ustası ve hatta bir mimar değil, Yapı Mühendisliği, hatta güçlendirme alanında uzman bir inşaat mühendisidir. Güçlendirme, yapı Sektörünün Açık Kalp Ameliyatıdır, hemşire (usta) yada çocuk doktoru (düz inşaat mühendisi) değil, bu işin cerrahı (yapı mühendisi) tarafından yapılmalıdır. Aksi halde güçlendirilip de göçen binaları daha çook duyarız.


18 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör